Hizmet Teklif Formu
Çağrı Merkezi
WhatsApp Destek
TR
EN
Arama sonuçları:

Bilişim Vadisinde 36 Saatlik Blokzincir Maratonu

  • Anasayfa
  • Tesla
  • Bilişim Vadisinde 36 Saatlik Blokzincir Maratonu
KATEGORİLER
Bilişim Vadisinde 36 Saatlik Blokzincir Maratonu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bilişim Vadisi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ortaklığında kurulan Türkiye Açık Kaynak Platformu, bakanlık himayesinde, teknolojinin en güncel başlıklarından olan blokzincir, NFT ve metaverse alanlarında bir Hackathon düzenledi. Açık kaynak ile geliştirilen fikirlerin sayısını arttırmak, farkındalık oluşturmak ve stratejik sektörlerde teknoloji gelişimini amacıyla düzenlenen Hackathon'da 41 takım 112 geliştirici kıyasıya bir yarışa girdi.

BAKAN VARANK, PROJELERLE İLGİLİ BİLGİ ALDI

Türkiye Açık Kaynak Platformu, blokzincir, metaverse ve NFT Hackathonu, 13 Mayıs'ta Bilişim Vadisi Kongre Merkezi'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla başladı. Bakan Varank, yarışmanın yapıldığı alanda takımlarla tek tek sohbet etti, projeler hakkında bilgi aldı. Bakan Varank'ın talimatıyla yarışmanın özgün proje kategorisindeki birincilik ödülü, 75 bin liradan 100 bin liraya çıkarıldı.

36 SAATLİK MARATON

Hackhathon, 15 Mayıs'taki ödül törenine kadar kesintisiz 36 saat sürdü. Yarışmacıların birkaç saatlik uyku molalarıyla aralıksız sürdürdüğü yarışta katılımcılara her türlü eğitim, mentörlük ve altyapı desteği verildi. Hackathon'da yarışmacı takımlardan blokzincir teknolojisi ile özellikle finans teknolojileri, sürdürülebilir enerji, mobilite, tedarik zinciri yönetimi, NFT, metaverse, sertifikasyon ve veri güvenliği alanlarında proje geliştirmeleri istendi. Alanında uzman eğitimci, akademisyen, yazılımcı, girişimci, iş insanı ve sektör yöneticilerinin yer aldığı 15 mentör ile 12 jürinin görev aldığı Hackathon'un sonunda özgün proje ve vaka analizi projesi kategorilerinde ödül alanlar belli oldu.

Bilişim Vadisinde 36 saatlik blokzincir maratonu

'HER BİRİNİ GİRİŞİM FİRMASI OLARAK GÖRÜYORUZ'

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, Hackathon'un dar zamanda belirli bir hedef doğrultusunda proje bitirme yarışması olduğunu ifade ederek, "Arkadaşlar burada tam 36 saat boyunca durmaksızın çalıştılar. 41 takım 112 geliştirici uyumadan, yer yer uyuklayarak hem akademik tarafta hem de sektör tarafında güçlü jürilere ve onların projelerinde destekçi olan mentörlere sunumların yapıyorlar. Bilişim Vadisi, girişim ekosistemini, teknoloji girişimciliğini geliştirmek üzere çalışmalar yapıyor. Biz buraya katılan 112 geliştirici ve 41 takımın her birini bir girişim firması olarak görüyoruz. Bizim karşımızda 41 yeni teknoloji firması var" dedi.

Türkiye Açık Kaynak Platformu Yöneticisi Sertaç Yerlikaya ise, yarışmanın son günlerin en popüler konularından blokzincir, NFT ve metaverse alanında olduğunu anlatarak, "Bu alanda farkındalığı artırmak istiyoruz. Bu işin teknolojisi nedir, ne gibi faydalar sağlar, bize Türkiye olarak ne gibi açılımlar yapar? Onları ortaya koymak, yarışmacılar ve jüri aracılığı ile bu konuları tartışmak ve bu alanda çalışmak isteyenlere biraz yol göstermek istiyoruz" diye konuştu.

16 Mayıs 2022, 01:29
İlgili Haberler